Hambastge's Blog

ساز مان همبستگی ملی جو انان ایران(انگلستان)

بررسی زندگینامه و اتهامات (محسن رفیقدوست) که امروز توسط میرحسین موسوی به بی لیاقتی و دروغگویی متهم شد!

Posted by علیر ضاپور در ژوئیه 27, 2010


بررسی زندگینامه و اتهامات (محسن رفیقدوست) که امروز توسط میرحسین موسوی به بی لیاقتی و دروغگویی متهم شد!

پاسدار بیسواد , محسن رفیقدوست, بنیاد جانبازان را که یکی از پرسودترین و فعالترین بمگاههای اقتصادی کشور بود تقریبا نابود کرد و موجب بازخرید و اخراج اکثر کارمندان بنیاد جانباران گردید.
https://i0.wp.com/i33.tinypic.com/2n176fc.jpg
بنیاد مستضعفان 28 درصد نساجی کشور، 22 درصد سیمان، حدود 45 درصد نوشابه غیر الکلی، 28 درصد لاستیک و 25 درصد شکر ایران را تولید می کند. املاک کشاورزی، مستغلات و کارگاههای ساختمانی و 90 سالن سینما و تعدادی بیمارستان، شرکت کشتیرانی و یک موسسه بانکی نیز در اختیار بنیاد بوده است.به گفته مدیر قبل از آقای فروزنده ( ایشان هم از دوستان سپاه پاسداران بودن ) آقای محسن رفیق دوست ( باز هم سپاهی ), بنیاد از بزرگترین موسسسات بازرگانی در آسیا و خاورمیانه و یا شاید دنیاست. این کمپانی حتی در فروش نفت هم دست داره با مجوز وزارت نفت در صورت نیاز. این بنیاد به هیچ کسی جواب نباید پس بده به جز رهبر. سابفه آقای رفیق دوست پولدوست هم که انشالله آشناست براتون..

همانطور که گفته شد هم اینک هیچ آماری از میزان فعالیت اقتصادی بنیاد نیست. اما سالها پیش محسن رفیق دوست، رئیس سابق بنیاد در سال 1376 و کوتاه زمانی پیش از آنکه جایش را به آقای فروزنده بدهد در باره بنیاد آمارهایی ارائه کرد که می توان حدس زد که باتوجه به حمایت های دولت نهم و دهم، اکنون جایگاه بنیاد مستضعفان در چه جایگاهی است. او گفته بود: ” بنیاد بزرگترین موسسه اقتصادی در ایران و خاورمیانه است و از لحاظ تنوع حتی شاید بتوان گفت بزرگترین در تمام دنیاست.”

رفیق دوست برای این که نشان دهد نقش بنیاد در اقتصاد ایران تا چه حد است گفت: “بنیاد 400 شرکت فعال دارد که در بسیاری از تولیدات نقش بنیاد چنان موثر است که هر گونه نقصان یا پیشرفت در کار بنیاد در کل کشور اثر گذار است.” به گفته رفیق دوست، بنیاد 28 درصد نساجی کشور، 22 درصد سیمان، حدود 45 درصد نوشابه غیر الکلی، 28 درصد لاستیک و 25 درصد شکر ایران را تولید می کند.

در زمان رفیق دوست انتقادها از بنیاد مستضعفان بسیار بالا گرفت، چنانچه مجلس ششم موسوم به مجلس اصلاحات در صدد تحقیق و تفحص بر این بنیاد بزرگ اقتصادی شد، امری که با مخالفت قاطع شورای نگهبان به دلیل آنکه مجلس نمی تواند بر نهادهای تحت امر رهبری نظارت کند مسکوت ماند.

بعد از وی، نوبت به فروزنده رسید که از فرماندهان سابق سپاه بود و در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی نیز مدتی به عنوان وزیر دفاع فعالیت کرده بود. در دوره ریاست  فروزنده بر بنیاد، آتش انتقادها کم کم فروکش کرد و بنیاد بدون سر وصدا فعالیت های خود را پی گرفت. شاید یکی از عمده ترین دلیل های این کم شدن انتقادها را بتوان در خیز ناگهانی و ظهور مافیایی بزرگ دیگری به نام “سپاه پاسداران” دانست.

ویکی پدیا

محسن رفیقدوست (زادهٔ ۱۳۱۹ در جنوب تهران) وزیر سپاه (از هنگام تاسیس وزارت سپاه در سال ۱۳۶۲) در دولت اول و دوم میر حسین موسوی و رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان بوده‌است. وی پیش از انقلاب از اعضای نسبتا رده بالای جمعیت موتلفه بوده‌است ولی پس از ورود به سپاه پاسداران از جمعیت موتلفه خارج می‌شود.

فعالیت‌ها

وی تحصیلات ابتدایی را در دبستان رازی در میدان خراسان، خیابان لرزاده گذرانده و در دبیرستان بهبهانی در محله سرچشمه مشغول تحصیل بوده که در سال دوم تحصیل به دلیل فعالیت سیاسی اخراج می‌شود. وی در جریان ملی شدن صنعت نفت از دکتر مصدق حمایت می‌کرده‌است، ولی وقتی میان مصدق و کاشانی اختلاف می‌افتد به آیت‌الله کاشانی گرایش پیدا می‌کند.[۱]

محسن رفیقدوست در سال ۱۳۴۲ فردی را که گفته شده عضو ساواک بوده در خیابان‌های تهران با ضربه‌های چماق به قتل رساند.[۲] در سال ۱۳۴۸ با سعید محسن و محمد حنیف نژاد از سران مجاهدین خلق ارتباط یافت و به همراه سید علی اندرزگو به همکاری با آنها پرداخت. این همکاری در زمینه تامین اسلحه و مهمات سازمان مجاهدین خلق از لبنان می‌رفتم و واردات آنها به ایران از راه‌هایی مثل کردستان عراق بود. این همکاری تا سال ۱۳۵۴ یعنی زمانی که بیشتر رهبران مجاهدین خلق در زندان بوده و مساله تغییر ایدئولوژی آنها بوجود آمد، ادامه داشت.

پس از آن وی دستگیر شد و در زندان به جمعیت موتلفه پیوست. وی در روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ راننده خودرو سید روح‌الله خمینی در بدو ورود به ایران بود. یکی از سمت‌هایی که پس از انقلاب در مدرسه علوی بر عهده وی بود، صدور احکام لازم برای تصرف اموال و اماکن ثروتمندان دوران پهلوی بود. باتوجه به اینکه اغلب افراد رژیم پهلوی از ایران فرار کرده بودند، املاک و دارایی‌های آنها بی صاحب مانده بود وی در مقام مسوول تدارکات مدرسه علوی و رفاه، بیشتر درگیر صدور احکام مختلف برای تصرف و تملک آن دارایی‌ها بود.

در همان روزهایی که وی در مدرسه رفاه فعالیت می‌کرد، آیت‌الله بهشتی و آیت‌الله مطهری به وی اطلاع دادند که خمینی، فرمانی برای تشکیل سپاه زیر نظر دولت موقت صادر کرده‌است، و وی باید کارها را در مدرسه رفاه و علوی رها کند و به آن سپاه بپیوند. محسن رفیق دوست در مصاحبه‌ای که با ایسنا داشته‌است فکر تشکیل سپاه به عنوان نیرویی برای حراست از انقلاب اسلامی در حال پیروزی را ایده شهید محمد منتظری معرفی می‌کند. بنا به گفته خود وی، اگر ۵ یا ۱۰ نفر در تاسیس سپاه پاسداران نقش برجسته‌ای داشته باشند، نقش وی، نقش اول است [۳]. وی همچنان با درجه سرتیپی عضو سپاه پاسداران می‌باشد و هنوز عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان است.[۴] وی پس از برکناری از بنیاد مستضعفان در سال ۱۳۶۸ شخصا بنیاد نور را تاسیس کرده‌است. این بنیاد به فعالیت در زمنیه دارو و ساختمان سازی می‌پردازد. رفیقدوست برای مدتی مالک شرکت داروسازی لقمان بود ولی پس از مدتی آنرا فروخت.

اتهامات

وی رئیس بنیاد نور می‌باشد. بنیاد نور حامی مالی تشکیلاتی بنام موسسه خیریه گل یاس بود که مسئولان آن به همراه حجه الاسلام هادی منتظری مقدم در پی فرار یکی از دختران از این مرکز به اتهام تجاوز و سواستفاده گسترده از دختران دستگیر و محاکمه شدند.[۵]

مرتضی رفیقدوست برادر وی متهم ردیف ۲ پرونده اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی از بانک صادرات بود. این ماجرا منجر به اعدام فاضل خداداد و پانزده سال حبس برای مرتضی رفیقدوست شد.[۶]

پانویس

  1. رفیق دوست و آن کیسه پر از طلا (فارسی). دنیای اقتصاد (در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۸۷). بازدید در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۸۸.
  2. مرکز اسناد انقلاب اسلامی: خاطرات محسن رفیق دوست از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲. بازدید: نوامبر ۲۰۰۹.
  3. ناگفته‌های سپاه پاسداران در گفتگوی شهروند امروز با محسن رفیقدوست (فارسی). شهروند امروز (در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۸۶). بازدید در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۸۸.
  4. ناگفته‌های سپاه پاسداران در گفتگوی شهروند امروز با محسن رفیقدوست (فارسی). شهروند امروز (در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۸۶). بازدید در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۸۸.
  5. «محکومیت متهمان اصلی «خانه هدایت» کرج تأیید شد». روزنامه ایران. ۱۹ آذر ۱۳۸۱. بازیابی‌شده در ۲۰ مارس ۲۰۰۹.
  6. رفیقدوست:خیلی حرف‌ها ماند برای وصیتنامه‌ام (فارسی). تابناک (در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۸۸). بازدید در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۸۸.
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: